Ako funguje fotovoltická elektráreň

Solárne systémy KLIMA House - Humenné a Michalovce

Slnečná alebo fotovoltaická elektráreň je zariadenie produkujúce elektrickú energiu zo slnečného žiarenia, ktorú môžete využiť vo vašej domácnosti alebo firme. Jednoduchú schému zapojenia vidíte na obrázku. Popíšme si jednotlivé časti.

Fotovoltické panely

Vysokovýkonné a trvanlivé články, ktoré vyrábajú elektrickú energiu zo slnečného žiarenia. Fotovoltaické panely sú vyrábané na báze sklo-fóliovej technológie. Vyznačujú sa vysokými výrobnými štandardami, nízkou odchýlkou tolerancie výkonu a dlhou životnosťou. Veľmi odolné solárne sklo a torzná tuhosť rámu sú zárukou vysokej stability modulov. Výrobcovia zvyčajne poskytujú záruku 25 rokov na výkon fotovoltických panelov (na výkon 90% prvých 10 rokov a výkon 80% ďalších 15 rokov) a 10 rokov na vyhotovenie panelu 10 rokov (rám modulu, elektronické súčasti a kabeláž). Životnosť panelov je orientačne 25-30 rokov. Rozmer jedného panelu je približne 1×1,5 m, v závislosti od výrobcu a typu.

Nosná konštrukcia

Fotovoltaické panely musia byť uchytené na nosnej konštrukcii – spoľahlivom montážnom systéme na každý druh strechy. Tieto nosné systémy sa vyznačujú perfektnou statikou, bezproblémovým vzhľadom a dlhou životnosťou. Celohliníková konštrukcia kombinovaná s ušľachtilou oceľou zaručuje odolnosť voči korózii aj poveternostným vplyvom. Je použiteľná na akýkoľvek druh krytiny a sklon strechy či už ide o strechu šikmú, plochú alebo oblúkovú, so šindľom, škridlou, fóliou, či trapézovým plechom.

Meniče

Elektrický prúd vyrábaný fotovoltaickými panelmi je jednosmerný. Ako vieme v našich príbytkoch používame striedavý elektrický prúd. Zmenu jednosmernej elektrickej energie vyrobenej fotovoltaickými panelmi na striedavú, zabezpečujú meniče.

Monitorovací systém

Pri veľkých slnečných elektrárňach je nevyhnutné mať prehľad o výkone takejto elektrárne. Pre malé elektrárne montované v rodinných domoch to nie je až tak dôležité. Je však výhodné mať prehľad o výkone a súčasne si môcť archivovať dáta o minulosti. To zabezpečí monitorovací systém voliteľne dodávaný spolu s meničom. Informácie môžete mať vo svojom počítači, mobile alebo tablete.

Meranie vyrobenej elektriny

V súčasnosti každá namontovaná fotovoltická elektráreň dostáva dotáciu od štátu za všetku vyrobenú elektrickú energiu. Množstvo vyrobenej elektrickej energie odmeria elektromer. Okrem elektromeru sú súčasťou montáže aj ochranné prvky a istič elektrárne a následne je možné fotovoltickú elektráreň zapojiť do rozvodnej skrine domu.